NOHUTLU PİLAV TARİFİ

NOHUTLU PİLAV TARİFİ
İlk olarak nohutları yıkayıp süzünüz. Daha sonra nohutları haşlanması için bir tencereye alın haşlanan nohutları soğuması için kenara ayırın.
Pirinçlerinizi de ılık suda yıkamaya koyulun ki nişastası aksın. Eğer pirinciniz nişastalı kalırsa bu demek oluyor ki pilavınız tane tane olmayacak lapa olacak. Çünkü nişasta suda lapalaşmasına sebep olacaktır.
Pilav tenceresini alınız ve ilk önce şehriyelerinizi kavurun. Ancak şehriyeleri kavururken tereyağı kullanmanız gerekmektedir.
Şehriyelerin rengi kavruk olduğu zaman pirincin suyunu süzmüş bir şekilde üzerine boşaltın ve pirinci de kavurun. Sonra haşlanmış nohutları pirincin üstüne ekleyerek karıştırın.
Daha sonra ise suyunun çekmesini bekleyin. Bu sırada tencerenin altını kısın ki pirinç suyu yavaş yavaş sindirerek çeksin. Bu sırada pilavınızın tuzunu atmayı unutmamanız gerekiyor. Pilavınız eğer tamamen suyunu çektiyse ve tane tane duruyorsa altını kapatın. Kapağın üzerine pilavınızın demlenmesi için kağıt havlu koyunuz. Pilavınız hazır servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

NOHUTLU PİLAV İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
İlk olarak tabi ki en gerekli malzememiz 2 su bardağı pirinç
Daha sonra 3 su bardağı tavuk suyu veya tavuk suyunuz yoksa sıcak su
Sonra ise iki yemek kaşığı ölçüsünde tereyağı
Sonra iki yemek kaşığı kadar sıvı yağ
Son olarak asıl malzeme 1 su bardağı haşlanmış nohut

Yazı Etiketleri:
Yazı Kategorisi:
Pilavlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 19 =

Yemekmio! random posts ..