ETLİ PİLAV TARİFİ

ETLİ PİLAV TARİFİ
İlk olarak kuşbaşı şeklinde doğradığınız etleri pilav tenceresine alınız. Daha sonra bu etlerin üzerine su ekleyiniz. Bu suyun ölçüsü iki parmak geçince ye kadar olması gerekir. Daha sonra ise kuşbaşı doğranmış etler pişmişse eğer ve suyunu çekmişse üzerine ılık suda yıkadığımız pirinçleri alınız. Sonra pirinçlerle birlikte eti de kavurmaya başlayınız. Kavrulma işlemi tamamlanan pirinç ve etin üzerine ılık suyu ekleyiniz. Ve tabi ki tuzunu atmayı unutmayınız. Artık tencerenin altını kısabilirsiniz. Daha sonra kıstığınız tencerenin içerisinde ki pirinçlerin suyunu çekmesini bekleyiniz. Daha sonra pilavınızı kenara alınız ve pilavınızın demlenmesi için üzerine bir havlu kapatın. Daha sonra pilavınız demlenecektir. Artık pilavınız servis etmeye hazır haldedir. Afiyet olsun.

ETLİ PİLAV İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
İstediğiniz ölçüde eti kullanabilirsiniz ama bizim tavsiyemiz 300 gr ettir. Ne eti olduğu da sizin tercihinizdir. Dana eti olabilir, kuzu eti olabilir, ancak tarifte dana eti kullanılmıştır.
Etin haşlanması için 1 çay bardağı su kullanmalısınız
Daha sonra eti yumuşak yapması adına 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ
Tuz ve karabiberi unutmamak lazım
2 su bardağı da pirinç gerekmektedir bu 300 gr et içindir eğer 600 gr kullanacaksanız 4 su bardağı pirinç ilave etmelisiniz
3 su bardağı da su ilave etmelisiniz

Yazı Etiketleri:
Yazı Kategorisi:
Pilavlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 1 =

Yemekmio! random posts ..