DOMATES ÇORBASI

DOMATES ÇORBASI
Kış çorbası olarak bilinen domates çorbası aslında domateslerin mevsimi yaz olduğu için yazın tercih edilir. Fakat her mevsime uygun çorba demek daha mantıklı sanki.
Malzemeler:
-5 adetbüyük boy sulu domates
-2 yemek kaşığıun
-1 yemek kaşığıtereyağı
-4 su bardağısıcak et suyu
-2 çay bardağısıcak süt

Genişçe bir tencerede tereyağını güzelce eritin. Çok harlı ateş olmamasına dikkat edin ki tereyağı yanmasın. Dha sonrasında ise unu ilave edip renk alana kadar kavurun.Unu kavuruken sürekli karıştırmaya özen gösterin yoksa un fazla renk alır ve yanar. Unun yanık kokusu çorbaya geçer ve tadını da etkiler. Bu nedenle dikkatli olun. Daha sonrasında iise domaresleri kabuklarını soyarak rendeleyin ve kavrulmuş una ilave edin. Domatesleri de biraz kavurun. Hafif suyunu sakmaya başlayacaktır. 5 dakika boyunca domatesleri kavurduktan sonra suyunu ilave edin ve ardından sütü ilave edin. Fakat burada dikkatli olmalısınız çünkü sütün kesilme ihtimali vardır. Bu nedenle sütü yavaş yavaş karıştırarak ilave edin ki süt kesilmesin. Tüm malzemeleri ilave ettikten sonra yarım saat kadar orta ateşte kaynatın kaynadıktan sonra yaklaşık 10 dakika boyunca da kısık ateşte kaynatın ve artık çorbanız hazır.
Domates çorbasının olmazsa olmazı olarak kaşar peyniri biliniz. Üzerine biraz kaşar peyniri rendeleyip servise hazır hale getirebilirsiniz. Domates çorbası nı kaşarların donmaması adına sıcak servis ediniz.

Yazı Etiketleri:
Yazı Kategorisi:
Çorbalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × three =

Yemekmio! random posts ..