BAYAT EKMEKLİ OMLET TARİFİ

BAYAT EKMEKLİ OMLET TARİFİ

3 tane yumurta
1 çay bardağı süt
3-4 dilim bayat ekmek
1 çay bardağı kaşar peyniri rendesi
Sıvıyağı ya da tereyağı
Tuz

BAYAT EKMEKLİ OMLET YAPILIŞI

Hepimizin sıklıkla karşılaştığı olaylardan biri olan ekmeğin bayatlaması olsa gerek. Her yıl milyonlarca ekmek israf edilip, çöpe atılmakta. Bize verilmiş olan nimetin çöpe atılması genelde doğru değildir. Bu yüzden en doğru şekilde değerlendirmeye özen göstersek daha iyi olacaktır. O halde değerlendirmeye omletle başlayalım isterseniz. Ekmeklerimizi isteğimiz boyutta küp olacak şekilde doğrayalım. Uygun bir tavamızı ocağa alalım, içine sıvıyağı veya tereyağını koyalım. Bu sizin isteğinize kalmış bir durum. Yarı yarıya da kullanabilirsiniz, bir sakınca yoktur. Ekmekleri önlü arkalı olacak şekilde kızartalım.
Geniş bir kabımıza yumurtalarımızı kırıp; çatal veya çırpma teli yardımıyla güzelce çırpalım. Çırpılan yumurtanın içine süt, kaşar peyniri rendesi ve tuzumuzu ekleyip tekrar çırpalım. Evde süt yoksa da bu tarifi yapmanıza engel değildir.
Tavada kızartmış olduğumuz ekmeklerimizin üzerine çırpmış olduğumuz karışımı ilave edelim. Bir tarafı iyice kızaran ekmeklerimizi bir kapak yardımı ile ters çevirelim ve diğer tarafını da pişirelim. Sıcak bir şekilde servis edelim. Afiyet olsun.

Yazı Kategorisi:
Kahvaltılıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × one =

Yemekmio! random posts ..